Żywienie psów – ważne zasady

O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba przypominać. A dobry przyjaciel, to zdrowy przyjaciel. Dlatego istotne jest, aby właściciele dbali o dobrą i pożywną dietę pupili.

Od lat trwają dyskusje o prawidłowym żywieniu psów. W świecie psiarzy popularne są diety typu BARF, diety oparte na podrobach i gotowanych składnikach, a nawet… wegetariańskie. Obecnie najbardziej optymalną opcją na żywienie psich przyjaciół jest jednak dobór dobrej karmy dla psów.

Weterynarze mówią jasno: szczenięciu należy zapewnić karmę suchą, bogatą w składniki odżywcze: węglowodany i aminokwasy. Taki skład zapewni dobry wzrost psiego przyjaciela. Odchodzi się też od podawania szczeniętom karm mokrych. Lepiej postawić na suche, aby psy od maleńkości były przyzwyczajone do gryzienia. Taka umiejętność sprawi, że zęby psa będą zdrowe, silne i lśniące, a wiadomo przecież, że zdrowe zęby, to zdrowy osobnik. Karma dla szczeniąt powinna być bogata w tłuszcze roślinne i witaminy. Tak odżywiony pies będzie widoczny gołym okiem. Karmy, które zawierają tłuszcze dają psom piękną, gęstą i lśniącą sierść.  Dobry właściciel, w razie potrzeby suplementuje też tłuszcz psom. Często spotykaną taktyką jest polewanie suchej, dobrze zbilansowanej karmy tranem.

Dobra karma dla psów. Czym powinna się wyróżniać?

Niezwykle ważne w doborze karmy dla psów są węglowodany. Im bardziej ruchliwy pies, tym więcej tego składnika będzie potrzebował. Często wartość tego składnika jest związana z rasą. Zbyt duża ilość węglowodanów podawanych psu typowo kanapowemu może doprowadzić do nadwagi, a tego nie chcemy dla naszych pupili! Dlatego najlepiej jest wybierać karmy ze średnią ilością węglowodanów. Zbyt mała ilość węglowodanów podawana w karmie psom aktywnym, np. jamnikom może sprawić, że pies nie będzie czuł się syty i będzie głośno domagał się jedzenia.

Karmienie psów, które da im długie i zdrowe życie

Ważne jest też, żeby dbać o wodę pitną. Woda zawsze powinna być w pobliżu zwierzęcia, koniecznie musi być czysta. Jeśli pies nie dopije całej miski wody, należy ją po czasie wylać i nalać nowej, najlepiej przegotowanej. Zbilansowana i bogata dieta z kolei przełoży się bezpośrednio na zdrowie i długie życie psa.

Zdrowa karma dla kotów – na co zwrócić uwagę?

Dobra i zbilansowana karma podawana kotu ma wpływ na całe jego życie. Szacuje się, że kocięta potrafią już samodzielnie jeść w piątym tygodniu życia. Już wtedy można zacząć podawać im mokrą karmę. Dobrana karma ma wspomagać rozwój kocięcia i być fundamentem jego dalszego życia w zdrowiu. Karma podawana kociętom musi być dobrana do ich wieku. Małe koty potrzebują dobrze zbilansowanego pożywienia zawierającego aminokwasy, białka i tłuszcze. Niezwykle ważne są też witaminy i minerały, które sprawią, że układ odpornościowy będzie rozwijał się prawidłowo, a to z kolei będzie gwarantem długiego i zdrowego życia kota.

Zbilansowana karma dla kota. Jak ją wybrać?

W okresie intensywnego wzrostu kota, czyli od ok. 5 tygodnia życia aż do 4 miesiąca kotom należy podawać karmę bogatą w przeciwutleniacze, niezwykle ważne dla rozwoju ich układu nerwowego. Ważne jest, by karma była miękka i miała delikatną konsystencję, bowiem kociaki mają jeszcze niezbyt mocne zęby. Po ukończeniu czwartego miesiąca życia, można powoli włączać do kociej diety pokarmy stałe, takie jak karma granulowana.

Niezwykle ważne jest, aby już w młodości kocięcia zapewnić mu odpowiednią ilość witamin i węglowodanów. Tych ostatnich po czwartym miesiącu życia może być już nieco więcej.

Jak poznać dobrą karmę dla kota?

Karma dla kotów powinna być dostarczać odpowiednią wartość energetyczną, a przez pierwsze półrocze kocięcia należy dostarczać mu dość dużo białka w diecie – karma z odpowiednią ilością białka zapewni bowiem optymalny wzrost zwierzęcia.

Z czasem, gdy kotek podrośnie można przejść na karmę bogatą w witaminy i minerały. Dorosłe koty lubują się w karmach zawierających dużą zawartość mięsa lub ryb. Ta wartość nigdy nie powinna spadać poniżej 80 procent!

 

 

Niniejsza witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie i w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Jeśli nie akceptujesz opuść tę stronę internetową.