Żywienie królików

Żywienie królików – dobra karma to podstawa

Zdrowy królik cieszy oko hodowcy. Aby tak było zwierzętom należy zapewnić dobrą karmę dla królików. Pasze dla królików hodowlanych powinny być bogate w białko, błonnik oraz składniki mineralne i witaminy. Zazwyczaj króliki karmione są mieszaniną suchych granulatów i sianokiszonek, ale to nie wszystko, czego potrzebują, aby dość szybko przybierać na masie.

Jak wybrać paszę dla królików?

Króliki najczęściej karmi się karmą granulowaną. Granulaty powinny zawierać około 15-18% białka i być niskie w cukrach i tłuszczach.  Białko sprawi, że króliki będą w odpowiednio szybki sposób przybierać na wadze, ale to nie wszystko. Niezwykle ważne jest, aby w skład dobrej karmy granulowanej wchodziły składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, sód i potas, a także witaminy A, D i E, które zapewnią królikom lśniącą sierść i zdrowie. Ważne jest, aby granulaty były świeże i dobrze przechowywane, aby zachować ich wartość odżywczą. Dlatego pasze dla królików zawsze należy przechowywać w czystym i suchym miejscu.

Dobra karma dla królików. Co powinna zawierać?

Sianokiszonki są ważnym źródłem błonnika i pomagają w utrzymaniu zdrowych jelit u królików, ale trzeba też pamiętać, że króliki mają niezwykle wrażliwy układ trawienny, a nadmierna ilość podanej sianokiszonki może doprowadzić do wzdęć, a w ostateczności nawet zgonu zwierzęcia. Sianokiszonki powinny być suche i pachnące, a ich jakość powinna być regularnie sprawdzana. Jeśli zmienił się kolor składowanego towaru, lub zapach jest niepokojący, należy wstrzymać się z podaniem takiego pokarmu zwierzętom.

Króliki hodowlane - karmienie to podstawa zdrowych zwierząt

Króliki potrzebują również dostępu do świeżej wody pitnej przez cały czas. Wodę podaje się w specjalnych poidłach, a szczególnie ważne jest, aby woda była czysta i dostępna w zamkniętych pojemnikach, aby uniknąć zanieczyszczenia. Zaawansowani hodowcy wiedzą, czym są zatrucia pokarmowe królików, dlatego podają zwierzętom przegotowaną wodę.

Choć jest to już fakt znany, łatwo popełnić ten błąd. Nigdy nie podawaj królikom surowej kapusty! Jej nadmierna ilość powoduje bolesne wzdęcia i skręty żołądka, a w efekcie śmierć. Zamiast kapusty, warto zainwestować w dobrą karmę dla królików i dobrej jakości siano.

Pamiętaj, że dokładne zasady żywienia królików hodowlanych mogą się różnić w zależności od wieku, płci, wagi i rasy zwierzęcia.

Niniejsza witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie i w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Jeśli nie akceptujesz opuść tę stronę internetową.